Praga
. Praga

. historia Pragi
. dane demograficzne
. dzielnice Pragi
. komunikacja
. informacja turystyczna

. place w Pradze
. zabytki Pragi
. muzea Pragi
. atrakcje turystyczne
. muzyczna Praga

. jak dojechać do Pragi
. noclegi w Pradze

. Franz Kafka
. kuchnia czeska
. książki i przewodniki
. źródła
. kontakt

Praga


Darowizna dla autora:

Jak wygodnie dojechać z Polski do Pragi?

Dla turystów, którzy ponad koszty dotarcia do celu cenią sobie przede wszystkim wygodę, różnego rodzaju przewoźnicy przygotowali kilka sposobów dotarcia do Pragi. Istnieje połączenie lotnicze z Krakowa i Warszawy do Pragi. Obsługiwane jest ono przez Polskie Linie Lotnicze LOT i nie należy do najtańszych. W zależności od terminu wylotu i rezerwacji, wylatując z Warszawy, w obie strony zapłacimy nie mniej niż 800zł. Trzeba być jednak przygotowanym na cenę niemal dwukrotnie wyższą, sięgającą 1500zł. Fakt, że jest to opłata za podróż w tę i spowrotem i w nmiemal luksusowych warunkach, jednak 1000zł to nie jest mało. Nieco taniej jest gdy polecimy Czech Air, czeskim narodowym przewoźnikiem lotniczym. Za ten sam bilet z Warszawy zapłacimy jakieś 500 do 700zł. W chwili tworzenia tej strony, żaden z europejskich tanich przewoźników lotniczych nie dysponował połączeniem między Pragą a dowolnym miastem w Polsce.

Należy też pamiętać, że lecąc samolotem musimy dojechać z domu do Warszawy czy Krakowa, a kiedy będziemy wracali, musimy z tych miast dojechać tam gdzie mieszkamy, co też kosztuje. Czasem niemałe pieniądze, gdyż np. dla mieszkańca Szczecina blisko to nie będzie.

Kolejnym z wygodnych sposobów jest pociąg. W prawdzie nie jest on tak szybki jak samolot, ale nie można powiedzieć, że podróżuje się nim niewygodnie. Wpociągu zawsze można wstać i rozprostować kości, przejść się w tę i spowrotem itp. KOlej to również dość bezpieczny środek lokomocji, szczególnie jeśli podróżujemy pociągiem międzynarodowym czy expressem.

Połączeń z Republiką Czeską i samą Pragą jest dość dużo. Wystarczy tylko wybrać te, które nam najlepiej odpowiada, zakupić bilet, wsiąść i wysiąść w Pradze, po drodze pilnując tylko jednej, góra dwóch przesiadek. Istnieje też możliwość dojechania do Pragi z przesiadką w Berlinie, którą polecam mieszkańcom północno-zachodniej Polski, choć szczerze mówiąc, do najtańszych owa podróż nie należy, ale z pewnością pociąg jedzie szybciej.

Istnieje możliwość obniżenia kosztu biletu. Co prawda dawno już tego nie próbowałem, ale kiedyś robiłem to nagminnie i się opłacało. Otóż, chcąc jechać pociągiem do Pragi, kupując bilet w Polsce dajemy zarobić zarówno czeskim jak i polskim kolejom. Jednak myliłby się ten, który by sądził, że Czechom płacimy za drogę w Czechach, a Polakom za drogę w Polsce. Nasza kochana PKP dolicza swój narzut do czeskiego odcinka torów, przez co w rezultacie, za ów odcinek płacimy dwa razy. Niewiele osób wie, że opłaca się kupić bilet kolejowy w Polsce, tylko do granicy lub pierwszej stacji za granicą, a po zmianie obsługi pociągu, kiedy to wsiądzie czeski konduktor, udać się do niego po bilet konduktorski. Nawet z opłatą za wypisanie biletu przez konduktora, cena będzie o wiele niższa niż w gdybyśmy cały bilet kjupowali w Polsce, w kasie międzynarodowej. Warto też dodać, że zarówno na terenie Polski, jak i Czech obowiązują bilety grupowe, dzięki którym również możemy obniżyć koszty podróży.

Kolejnym sposobem podróżowania dla wygodnych jest autobus. Wiele biur podróży i firm transportowych organizuje przejazdy autokarowe do Pragi. Szczególnie w sezonie turystycznym. KUrsy autobusowe ma w swoim rozkładzie również PKS Kraków. Dzięki nim dotrzemy do Pragi z Krakowa, Katowic i Bielska-Białej i spowrotem. Trzeba jednak uważać przy planowaniu podróży, gdyż nie są to połączenia codzienne.

Do Pragi najwygodniej, oczywiście nie dotyczy to zmęczonego kierowcy, dojedziemy własnym samochodem. W podróży niezbędne okaże się ubezpieczenie OC, które zastępuje Zieloną Kartę w krajach objętych Systemem Zielonej Karty oraz winieta na drogi szybkiego ruchu i autostrady, którą można kupić na granicy (po polskiej stronie drożej) oraz na czeskiej poczcie (wybrane placówki). Brak winiety grozi wysokim mandatem.

<<< Jak dojechać do Pragi